026 34 24 00 10   -   026 34 46 45 55              Info@language-ac.com                Safir_Sefarat_Academy
  

آموزش آنلاین، چیستی و چرایی آن

در عصر جدید که با رشد تکنولوژی، اینترنت تمام ارکان زندگی ما را تحت سیطره خود درآورده است، در بخش آموزش نیز همپای سایر بخش‌ها، مکانیسم‌های آموزشی هم پیشرفت کرده، و پویا‌تر شده‌اند. و در کنار شیوه‌های سنتی، روش‌های مدرن و متنوعی در آموزش پا گرفته‌اند.

یکی از این روش‌های نو در امر آموزش، آموزش در کلاس آنلاین است. که به کمک آن می‌توان آموزش‌های مورد نیاز خود را از هر جای دنیا و براساس برنامه مورد نظر خود دریافت نمود.

در این سیستم یادگیری که پایه و اساس آن فناوری اطلاعات است، کاربر بجای حضور در یک کلاس فیزیکی، دوره‌های آموزشی را بصورت الکترونیکی (آنلاین) با کمک برنامه‌هایی مانند Adobe Connect  سپری کرده و محیط یادگیری خود را تحت کنترل دارد.

این پدیده رو به رشد امروزه باعث جذب گروه‌های آموزشی بسیاری شده، و مورد اقبال فراوانی قرار گرفته است. به نظر می‌رسد آموزش آنلاین در آینده بتواند بخش بزرگی از جمعیت تحت آموزش را پوشش دهد.

 

بنابراین اگر حضور در کلاس‌ها برای شما دشوار است، اگر ترجیح می دهید با سرعت مورد نظر خود درس بخوانید و یا اگر به دور از آموزشگاه زندگی می‌کنید، باید بدانید که بهترین راه حل، یادگیری و آموزش در کلاس آنلاین است.

 

با استفاده از این سیستم آموزشی، می‌توانید:

 

بدون اینکه پا در کلاس بگذارید، گواهی تحصیلی خود را دریافت کنید.

در حین تحصیل، تمام وقت کار کنید.

برنامه تحصیلی راخودتان تنظیم کنید. (صبح زود مطالعه کنید یا مطالعه را به نیمه شب موکول نمایید.)

با دانشجویان در سراسر جهان تعامل داشته باشید.

این‌ها تنها برخی از دلایلی است که سبب  شده تا از آموزش آنلاین برای یادگیری و تحصیل استفاده شود.

 

 برخی از دلایلی است که سبب  شده تا از آموزش آنلاین برای یادگیری و تحصیل استفاده شود.

و اما سایر مزایا:

 

مزایای آموزش در کلاس آنلاین:

آموزش‌های آنلاین امکان انتخاب و شرکت در طیف گسترده‌ای از موضوعات آموزشی، شامل دوره‌های آموزش ترمیک، مکالمه، بحث آزاد، فیلم، ترجمه و یا چند زبان به طور همزمان را فراهم کرده است.

 

تنوع در روش‌های برقراری ارتباط با استاد

نکته‌ی مهم در مورد آموزش در کلاس آنلاین، برقراری ارتباط با استاد است. در این شیوه بجای طرح پرسش و گفتگوی چهره به چهره با استاد، می توان با یک پیغام، یک گفتگوی زنده و یا تصویری، حتی یک جلسه پرسش و پاسخ عالی را ایجاد کرد و فرصت‌های بیشتری برای دریافت یک بازخورد مناسب بدست آورد.

 

کاهش هزینه‌ها

با استفاده از این شیوه آموزشی می‌توانید مبالغ هنگفتی در هزینه‌های خود پس انداز کنید.

 

 این هزینه‌ها می‌تواند ناشی از استفاده‌ی فضای راحت و مناسب منزل به جای کلاس، تجهیزات آموزشی الکترونیک و هزینه‌های حمل و نقل ناشی از تردد در مسیرهای دسترسی به مراکز آموزشی باشد.

 

ایجاد شرایط و فرصت‌های بهتر برای تمرکز

می توانید برای آموزش، مکانی را انتخاب کنید که به شما تمرکز بیشتری در هنگام یادگیری مطالب می‌دهد و کمک می کند تا بتوان به درک بهتر و بیشتری از دانش مورد نظر خود دست یافت.

 

سفارشی سازی محیط یادگیری

می توانید در هر مکان (چه در خانه خود، چه در جاده، چه در بین دوستان) که هستید یک فضای عالی برای مطالعه مطالب کلاس، و انجام تکالیف آموزشی ایجاد نمود.

 

دیگر لازم نیست محیط‌های نامطلوب همانند کتابخانه‌های شلوغ را تحمل کرد. این سیستم آنلاین فرصت آموزش در محیط آرام را فراهم می کند، و به شما این امکان را می دهد تا اگر خجالتی هستید، نگران برخوردها و تعامل با دیگران نباشید.

 

تقویت فرصت بحث در کلاس‌ها

آموزش در کلاس آنلاین، این فرصت را ایجاد می کند تا با استفاده از بحث های گفتگوی آنلاین در مورد تکالیف آموزشی خود بحث نموده و بدون نیاز به ملاقات حضوری، به گفتگو و تبادل ایده‌ها با یکدیگر بپردازید.

 

پیوستن به گروه‌های مطالعه مجازی

در این سیستم آموزشی با کمک نرم افزارهای مرتبط، امکان تشکیل گروه های مطالعاتی به منظور طرح مشکلات و پرسش‌های درسی، و دریافت پاسخ‌های آن فراهم شده است. همچنین در این شیوه به منظور رسیدن به پاسخ‌های بهتر و سریعتر می توان اسناد و مدارک علمی مرتبط را نیز به اشتراک گذاشت.

 از فرصت های سفید مجازی هم می توان برای طرح ایده‌ها و طوفان مغزی استفاده نمود و به این ترتیب ایده های ناگفته و مطالعاتی خود را سازماندهی کرده و به اشتراک گذارد.

 

مرور مطالب دوره، بارها و بارها

می توان در هر ساعتی از شبانه روز به فیلم مطالب آموزش داده شده رجوع، و مواردی را که در آن با مشکل مواجه هستید، به دفعات رویت کرده، و یا در تمام منابع آنلاین (فیلم، متن، …) به جستجوی موضوع مورد نظر پرداخت.

 

مطالب را با سرعت مطلوب خود بیاموزید

در صورتی که سرعت شما در دریافت مطالب و  یادگیری با دیگران متفاوت است یا چنانچه به زمان بیشتری برای دریافت برخی از مفاهیم انتزاعی نیاز دارید، در کلاس‌های آنلاین فشاری برای ادامه کار و همراهی با سایر دانش آموزان نیست. پس شما می‌توانید به راحتی پیشرفت خود را تحت کنترل داشته باشید.

 

آزمون آنلاین و دریافت سریع نتایج (بزودی)

این سیستم‌ دارای قابلیت برگزاری آزمون‌های آنلاین، و در پی آن اعلام فوری نتایج و امتیاز آزمون هستند. تا بدون صرف زمان انتظار طولانی و ایجاد جو عصبی، کاربر را از وضعیت و نتیجه آزمون مطلع نمایند.

 

ایجاد نظم در زمانبندی برنامه‌ها

در این سیستم بدون اینکه کاربر برای حضور در کلاس‌ها اجباری داشته باشد، خود را ملزم به مدیریت زمان و انجام وظایف می داند و به این ترتیب نظم و انضباط  را می آموزد. (در صورت نیاز به ابزارهای مدیریت زمان تقویم آنلاین در دسترس است) ارزش کسب این مهارت، فراتر از دریافت یک دوره آموزشی خواهد بود.

 

تقویت فرصت‌های پیشرفت شغلی

اگر پیشرفت حرفه‌ای شما در گرو کسب مدارک علمی است، می توانید، دوره‌هایی را آموزش ببینید که برای ارتقاء دانش و مهارت  شغلی خود به آن نیاز دارید و تنها در عرض چند ماه به تخصص مورد نیاز خود دست یابید. و مهمتر آنکه می توانید به طور همزمان به تحصیل بپردازید، بدون آنکه خللی در انجام امور شغلی و تحصیلی خود داشته باشید.

دوستی با محیط زیست

دیگر لازم نیست برای حضور در کلاس‌های آموزشی خودروهای زیادی از پارکینگ‌ها خارج شده و حجم زیادی از سوخت‌های فسیلی (بنزین) سوزانده شوند تا ضمن مصرف بیشتر انرژی موجبات آلودگی هوا را فراهم کنند. همچنین در مصرف حجم زیادی از کاغذ صرفه جویی شده و به حفظ درختان کمک موثری خواهد شد.

 

برقراری عدالت آموزشی

از آنجا که تقریبا در بیشتر مناطق دوردست و محروم کشور هم، شرایط استفاده از اینترنت و فضای مجازی فراهم است و از طرف دیگر به سبب آن که سیستم آموزش در کلاس آنلاین، باعث کاهش هزینه‌ها می شود، لذا این شیوه، فرصت‌های آموزشی برابری برای همگان ایجاد کرده است تا کلیه اقشار جامعه بتوانند برحسب نیاز خود بطور یکسان از آن بهرمند شوند.

 

کلام آخر

حس مسئولیت انسانی و احساس وظیفه اجتماعی ما را مجاب می‌سازد تا برای حفظ آنچه نظام هستی در اختیارمان قرار داده و برای احترام به توانایی‌های بشری، برای پیشرفت و ارتقاء و عقب نیفتادن ازمسیر آموزش تا سر حد امکان با تکنولوژی‌های ارتباطی همسو شویم و همچنین آن بخش از نیازهای آموزشی که کسب آن به شیوه آنلاین مقدور است از این طریق به دست آوریم.